Rännakul Eesti rahvusparkides

 

Turist Lahemaa rahvuspargis

Lahemaal võib õppida loodust tundma, matkata jalgsi- ja rattaga, tutvuda kultuuripärandiga, telkida, harrastada loodusfotograafiat jne. Lahemaa rahvuspark eristub teistest parkidest just oma rikka kultuuri- ja arhitektuuripärandi poolest.

Turisti külastatavad objektid Lahemaal on jagatud kolmeks: a) info- ja hariduskeskused, b) loodusobjektid ja matkarajad,
c) kultuuriobjektid.

a) Kust turist saab infot ja pakutakse harivaid programme
*Lahemaa rahvuspargi looduskeskus
Lahemaaga tutvumist tasub alustada Lahemaa rahvuspargi looduskeskusest, mis asub ajaloolises Palmse mõisa kõrvalhoones.

Seal tegutseb RMK teabepunkt, auditooriumis saab Lahemaast filmi vaadata, ekspositsiooniruumides olev väljapanek annab ülevaate Lahemaa loodusest ja kultuuripärandist. Maastikul hoomamatust rahvuspargist saab looduskeskuses kaardi ees seistes väga hea ülevaate.

*Oandu looduskeskus
Oandul tutvustatakse eelkõige pärandkultuuri ehk eelmiste põlvkondade elu ja töö jälgi, mida siinsetes metsades leidub rikkalikult.

Pakutakse ka tasulisi loodusõppeprogramme, näiteks: Kuidas käbist saadi puu?, Mets kui apteek. Lisaks õppematkad huvilistele, näiteks: Aja jäljed Oandu metsas.

*Sagadi metsakeskus
Sagadi mõiskaompleksis tegutseb RMK looduskool ja metsamuuseum. Loodukoolis on võimalus oslaeda erinevatele vanuserühmadele suunatud 3- kuni 6-tunnises programmis, kus koolitundides õpitav elamuslikult ja kogemuslikult kinnistub looduse ja kultuuripärandi avastamise kaudu.

b) Loodusobjektid ja matkarajad
*Viru raba õpperada - (3,5 km) algab Tallinn-Narva maantelt Loksale viiva te esimeselt kilomeetrilt ja lõpeb Vana-Narva maantee ääres. Raja ääres on puhke- ja vaatlusplatvorme ning raja keskel vaatlustorn, liikumist hõlbustavad infotahvlid ning viidad.
*Majakivi-Pikanõmme õpperada - (7 km) Juminda poolsaare kõrge keskosa, kus kunagiste rannavallide ja liivaluidete, metsa- ja sooribade põimumine loob ainulaadse vaheldusrikka maastiku. Rajal asub Eesti suuruselt kolmas rändrahn Majakivi. Poolsaare kõrgeimasse punkti (33 m üle merepinna) ehitatud Pikanõmme vaatetorn on 13,5 m kõrge.


c) Kultuuriobjektid
Lahemaal on turistil huvitav reisida põhjusel, et lühikeste vahemaade järel on võimalus tutvuda nii eestlaste kui baltisakslaste kultuuripärandiga.

* Baltisaksa kultuuripärand ja mõisaarhitektuur: Lahemaa Kolmeks Õeks kutsutakse Palmse, Sagadi ja Vihula mõisakompleke.

Palmse mõis -vabaõhumuuseum. Mõisa haldab Virumaa Muuseumid, kes on mõisa elmamusturismi keskusena üles ehitanud. Turist saab mõisas külastada näituseid, oslaeda teemaprogrammides, kasutada koolituskeskse ruume, einestada Supelmaja kohvikus või Moonamajas Eesti kööki pakkuvas rahvuslikus kõrtsis.
Lisaks asub mõisakompleksis hotell, kuhu külaline öömajale saab jääda.

Sagadi mõis -lisaks eespool mainitule (looduskool ja metsamuuseum) tegutseb mõisas hotell ja restoran ning korraldatakse põnevaid muuseumiõhtuid.

Vihula mõis - võrreldes Palmse ja Sagadiga pakub samuti hotellimajutust ja restoranis toitlustust. Lisaks on kompleksis konverentsikeskus ja ökospaa.


* Eesti maarahva kultuuri- ja arhitektuuripärand ning rannakülad:
Altja - Turist saab einestada arhailises Altja kõrtsis, vaadata Altja rehielamuid, peatuda Toomarahva turismitalus. Kena jalutuskäik on Altja neeme tippu, kus asuvad rannakülale omased paadi- ja võrgukuurid.

Käsmu - kuulsas kaptenitekülas saab iga ilmaga külastada Käsmu Meremuuseumi, mille on loonud meremeeste suguvõsa järeltulija Aarne Vaik. Loodusturistle on huvitav Käsmu kivikülv metsa all ja võimalus poolsaare tipust läbi vee Kuradisaarele jalutada.

Viinistu - siin asub Jaan Manitski erakogu eksponeeriv Viinistu Kunstimuuseum, hotell ja konverentsikeskus, restoran ning suvel populaarne teatri vabaõhulava. Viinistult on võimalus tellida paadimees sõitmaks loodushuvilisele sobivale Mohni saarele.


Lisaks tegutseb rahvuspragi alal ja lähiümbruses külastajale väga huvitavaid tegevusi pakkuv koostöövõrgustik Ehedad Elamused Lahemaal.

15 eriilmelist  koduselt võõrustavat lahket pererahvast pakub valikuid privaatseks majutuseks, kohaliku toidu nautimiseks, aktiivseks või muudmoodi lõõgastavaks tegevuseks või töisteks nõupidamisteks erilises loodus- ja talukeskkonnas. 
Picture
Lahtede maa Põhja-Eesti rannikul = Lahemaa (autor Arne Kaasik)
Picture
Lahemaa rahvuspargi looduskeskus Palmse mõisakompleksis
Picture
Oandu looduskeskus asub 3 km Sagadist Altja poole
Picture
Sagadi mõisakompleksis asub RMK looduskool ja metsamuuseum
Picture
Majakivi (allikas RMK)

Vaata pilte Palmse mõisakompleksist (allikas EAS):
Lahemaa kolmest mõisakompleksist on Vihula ainsana eraomandis ja kõige hiljutisemalt renoveeritud.
Taastus- ja arendustegevused kestavad mõisas ka tänasel päeval.
Picture
Allikas: EAS
Picture
Rannakülale omased paadi- ja võrgukuurid Altjal (allikas EAS)
Picture
Viinistus tervitavad külalist suured betoonkohvrid
Picture
Lahemaal ehedaid elamusi pakkujad kaardil (vajuta kaardile suuremalt nägemiseks)